Have & Take oraz zwroty niezbędne w komunikacji

Have & Take oraz zwroty niezbędne w komunikacji

No dobrze, odejdźmy na chwilę od idiomów oraz przysłów, które choć fascynujące:) wymagają od nas dużego zaangażowania pamięciowego, i skupmy się na nieco łatwiejszym aspekcie języka, czyli kolokacjach. Kolokacje to związki wyrazów, których sens - w odróżnieniu od idiomów- wynika ze znaczenia poszczególnych słów, jak np. ‚have a shower’ - brać prysznic, czy ‚take part in sth’- brać w czymś udział, zatem ich opanowanie sprawia dużo mniej kłopotów. Na początek zajmiemy się kolokacjami występującymi z czasownikami Take oraz Have.

Popularne przysłowia i idiomy - część 2

Popularne przysłowia i idiomy - część 2

W dzisiejszej odsłonie popularnych przysłów i idiomów dowiemy się m.in. czy 'a drop in the bucket' jest rzeczywiście 'kroplą w wiadrze' oraz jak śpieszą się pewne zwiarzątka z najnowszego filmu Disneya :)

Jak stosować SAY oraz TELL

Jak stosować SAY oraz TELL

W codziennej komunikacji bardzo często relacjonujemy sytuacje, w których uczestniczyliśmy przytaczając wypowiedzi nasze lub naszych rozmówców: 'powiedziała mi...', 'mówił że...' powiedzieli jej, że...' itd. Często jednak zdarza się nam stosować czasowniki TELL oraz SAY nie do końca poprawnie. A ponieważ zasady dotyczące właściwego używania wspomnianych czasowników są dość proste, warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z nimi.

Budget holiday, czyli co współczesny podróżnik wiedzieć powinien :)

Budget holiday, czyli co współczesny podróżnik wiedzieć powinien :)

Kwietniowe słońce przywodzi na myśl wakacje i wielu z nas przypomina sobie o uśpionych przez zimę pomysłach na weekendowy wypad. Pomysły są równie liczne jak reklamy tanich linii lotniczych, ale jak wiadomo spośród kuszących wariantów wybrać trzeba ten najlepszy. Zanim zabierzemy się się za poszukiwania, rzućmy okiem na słowa klucze, bo dzięki nim zarówno spontaniczny wyjazd do Londynu, jak i dłuższy, wymarzony urlop mogą zostawić w naszym budżecie mniejszy ślad, niż sądzimy:)