„Katar, kaszel, gorączka? Zaczynasz źle się czuć (to feel under the weather / off colour) – uważaj, to może oznaczać, że złapałeś przeziębienie (to catch a cold)!” słyszymy w spotach reklamowych. A jak opowiedzieć o przeziębieniu po angielsku? Podpowiadamy :)

W okresie przeziębień i grypy (cold and flu season) jesteśmy szczególnie narażeni na atak wirusów (virus / bug) i bakterii (bacteria). Jeśli nie jesteśmy wystarczająco odporni (immune) szybciej zachorujemy (become ill / get sick).

 

 

Zaczyna się niewinnie: ból gardła (sore throat), katar (runny nose), stan podgorączkowy (slight temperature / low-grade fever). Jednak objawy (symptoms) szybko się zaostrzają: wysoka gorączka (high temperature / fever), kaszel suchy (barking cough), kaszel mokry (productive cough), bóle mięśni (muscle pain), bóle zatok (sinus headache), bóle w klatce piersiowej (chest pains), zawroty głowy (dizziness).

 

 

Choroba sprawia, że czujemy się wycieńczeni (on one's last legs). Próbujemy więc z nią walczyć – niektórzy najpierw na własną rękę (on one's own): udają się do apteki (chemist's) po wszelkiego rodzaju specyfiki bez recepty: tabletki na ból gardła (throat lozenges), syrop na kaszel (cough syrup), aerozol do nosa (nasal spray), itd.; stosują inhalacje (inhalation) i płukanie gardła (gargle), zwiększają spożycie czosnku (garlic), miodu (honey), imbiru (ginger) i cytryny (lemon).

Inni od razu udają się do lekarza pierwszego kontaktu (GP / general practitioner) lub do laryngologa (laryngologist), którzy po szczegółowym wywiadzie lekarskim (anamnesis) i przeprowadzeniu badania (examination) przepiszą (to prescribe) specjalistyczne leki na receptę (prescription drugs) lub antybiotyk (antibiotic).

 

Dodatkowe przydatne zwroty:

to feel seedy - źle się czuć

having a cold - przeziębiony, zakatarzony

feverish - gorączkujący, z gorączką

dizzy - cierpiący na zawroty głowy

cure - leczyć, kurować; kuracja

treat- leczyć

treatment - leczenie

to take temperature - mierzyć temperaturę

thermometer - termometr

(high/ low) temperature - (wysoka / niska) temperatura

to lie up - leżeć w łóżku z powodu choroby

to be / feel off colour - marnie się czuć, czuć się chorym