Zbliżają się wakacje, a więc doskonała okazja do nauki języka obcego pod kątem wakacyjnej podróży, a także szansa na wykorzystanie okresu mniej wytężonej pracy na podszlifowanie języka w nieco bardziej intensywnym wymiarze, na zajęciach indywidualnych lub grupowych. I tu pojawiają się wątpliwości:

  • Czy uczyć się samemu czy pod okiem nauczyciela?
  • Czy lepsze są zajęcia z polskim lektorem czy może z Native Speaker'em?
  • Czym kierować się przy wyborze dobrej szkoły językowej?
  • Jaki profil kursu wybrać aby wykorzystać czas nauki jak najlepiej?

Na te i inne pytania związane z tematem nauki języka obcego znajdziecie odpowiedzi w naszym dzisiejszym wpisie. Zapraszamy :)

Czy języka obcego można nauczyć się bez pomocy nauczyciela?

Tak, jest to jednak bardzo trudne ze względu na wygasającą motywację. Najpierw mówimy sobie „zrobię coś wreszcie z tym językiem” i wtedy nasza motywacja jest w zenicie, chcemy uczyć się codziennie, planujemy powtarzać słówka w drodze do pracy, oglądać filmy bez napisów itd. Ale po kilku tygodniach zapał do nauki zwykle zaczyna w nas opadać i bardzo ważne jest, by mieć wtedy obok siebie dobrego motywatora, czyli nauczyciela, który jednocześnie uzupełni proces nauki o pewną dyscyplinę, zada pracę domową, dobierze ćwiczenia dodatkowe. Nie bez znaczenia jest też regularność, a zapisanie się na kurs gwarantuje zajęcia co najmniej raz w tygodniu.

Czy lepiej uczyć się z polskim lektorem czy z Native Speaker'em?

Przy tej decyzji należy wziąc pod uwagę kilka aspektów, takich jak poziom zaawansowania języka, cel nauki i oczywiście indywidualne preferencje. Na niższych poziomach lepszym rozwiązaniem będą zajęcia z polskojęzycznym lektorem, który pomoże wyeliminować interferencje językowe z j. polskiego, czy np kalki strukturalne. Polski lektor to zwykle osoba z wykształceniem kierunkowym, więc nieobce są jej tajniki gramatykii potrafi je łatwo i przejrzyście objaśnić. Zajęcia z Native Speakers to na pewno dobry pomysł dla osób na poziomie B2 w zwyż, gdzie zależy nam już najbardziej na słownictwie jak również naturalnym, potocznym języku. Ważny jest też cel nauki, bo jeśli chcemy przygotować się do egzaminu, to lektor musi być osobą o bardzo wysokich kwalifikacjach metodycznych, musi znać strukturę egzaminu. Jego zadaniem jest nadzorowować i egzekwować.

Co świadczy o tym, że mamy do czynienia z dobrą szkołą językową?

Jakość szkoły cechuje się przede wszystkim wysokim poziomem usług, czyli nauczania. Oznacza to, że najważniejsze elementy to te, które mają wpływ na przebieg zajęć, czyli nauczyciel/ lektor, liczebność grupy oraz metoda. Ważne jest to, by lektorzy byli nie tylko wykształceni w danym kierunku, to jest pewnego rodzaju standard, ale także by mieli doświadczenie w pracy z określoną grupą wiekową, bo inaczej uczy się dzieci, a inaczej osoby dorosłe; dobry lektor umie prowadzić zajęcia w dynamiczny, interesujący sposób i co najważniejsze odpowiednio dobrać materiał i rodzaj ćwiczeń do możliwości kursantów. Podręczniki często narzucają lektorowi rodzaj ćwiczeń, a ważne jest, by zajęcia przebiegały w zgodzie z możliwościami i poziomem językowym kursanta. W naszej szkole stosujemy metodę, która pozwala lekotrowi żonglować rodzajami ćwiczeń i dostosować tempo lekcji do możliwości ucznia. Należy także zwrócić uwagę na liczebność grupy. Zasada mała grupa=duża efektywność zajęć jest niezwykle istotna w przypadku nauki języka obcego, ponieważ tylko mając możliwość aktywnego udziału w zajęciach będziemy mogli zauważyć postępy i nabrać pewności w codziennej komunikacji. Pamiętajmy także o przejrzystości warunków współpracy. Umowa zawierana pomiędzy szkołą, a kursantem powinna być sporządzona w taki sposób aby kursant nie miał wątpliwości za co płaci, czy np. materiały wliczone są w cenę kursu czy też nie. Najlepszym sposobem na sprawdzenie danej szkoły jest udział w bezpłatnej lekcji pokazowej, na której możemy się przekonać czy szkoła odpowiada naszym oczekiwaniom.

Ile czasu należy poświęcić nauce języka obcego, żeby go przyswoić w stopniu komunikatywnym?

Oczywiście im częściej mamy kontakt z językiem, tym lepiej, ale nie wszyscy możemy sobie pozwolić na naukę codziennie. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem są krótkie powtórki raz na kilka dni, a dla podtrzymania sprawności komunikacyjnej, czyli mówienia, zajęcia co najmniej raz w tygodniu. Bez względu na to czy uczymy się sami czy na kursie, warto połączyć zainteresowania z nauką np. blogi kulinarne z przepisami/ blogi podróżnicze, filmy, strony poświęcone aktulanym wydarzeniom na świecie. Takie strony które obfitują w słownictwo i jednocześnie dają nam kontakt z autentycznym, naturalnym językiem.

Jakie są aktualne trendy w nauczaniu języków obcych?

Większość szkół stawia obecnie na komunikację. Spośród wszystkich sprawności, to właśnie płynność mówienia jest obecnie priorytetem dla uczących się, dlatego mówienie i słuchanie są na pierwszym miejscu. Kolejnym trendem jest z pewnością łączenie kursów tradycyjnych w wykorzystaniem nowych technologii, czyli Blended learning. Bardzo popularne jest obecnie uczenie się za pomocą aplikacji, programów internetowych i nauka przez Skype.

Szkoły językowe oferują wiele różnych kursów. Jak wybrać profil dla siebie?

Aby wybrać odpowiedni profil kursu z pewnością musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: w jakim celu chcę nauczyć się języka?

Kursy business English są znakomitym pomysłem na podniesienie kwalifikacji zawodowych. Są też bardzo przydatne w wielu branżach, gdzie zachodzi potrzeba kontaktu z partnerami zagranicznymi. Pozwalają na opanowanie termonologii związanej z różnymi obszarami biznesu, dają możliwość nabycia umiejętności przygotowywania prezentacji, aktywnego udziału w negocjacjach oraz spotkaniach jak również prowadzenia korespondencji firmowej

Kursy konwersacyjne są doskonałym rozwiązaniem dla przełamania bariery językowej, np przy wyjeździe wakacyjnym, będąc jednocześnie rodzajem rozrywki. Wielu naszych kursantów traktuje je nie tylko jak lekcje, ale też formę przyjemnego spędzenia czasu wolnego. W dyskusjach na formu grupy omawiane są ciekawe zagadnienia ze świata w oparciu o inspirujące materiały audio oraz video.

Kursy specjalistyczne z pewnością okażą się przydatne w przypadku potrzeby podniesienia kompetencji językowych w obrębie konkretnej branży, z którą wiążemy naszą przyszłość, jak np. Legal English, Marketing, Logistics, IT, HR, Finance and Accounting, czy Banking.