Wakacje tuż tuż, więc z ustęsknieniem wyczekujemy sezonu urlopowego i zasłużonego odpoczynku. Bez wątpienia każdemu z nas należy się chwila relaksu i odcięcia od rutyny codzienności, aby nabrać motywacji do dalszej pracy i otworzyć umysł na nowe wyzwania. To także czas kiedy podczas zagranicznej podróży możemy sprawdzić w praktyce jak wygląda nasza znajomość języka lub potraktować taki wyjazd jako doskonałą mobilizację do rozpoczęcia nauki języka obcego lub odświeżenia znajomości języka na kursie wakacyjnym.

Ponieważ oferta kursów wakacyjnych obecnie dostępnych na rynku jest dość szeroka przed podjęciem decyzji dotyczącej wyboru odpowiedniego dla nas wariantu kursu wakacyjnego zachęcamy do rozważenia kilku czynników.

1. Cel nauki

  • Poznanie nowego języka. Okres wakacyjny wielu z nas kojarzy się z odmianą, podróżami, chęcią doświadczenia nowych kultur i poznania egzotycznych miejsc. Dlatego perspektywa wyjazdu do słonecznej Italii czy Hiszpanii jest doskonałym bodźcem do rozpoczęcia nauki nowego języka, na który w ciągu roku zawsze brakuje nam czasu. Przygoda z nauką języka włoskiego, hiszpańskiego czy francuskiego w trakcie wakacji to świetny pomysł na uatrakcyjnienie letnich dni i połączenie przyjemnego z pożytecznym.

  • Odświeżenie znajomości języka angielskiego. Codzienne obowiązki zawodowe bardzo często sprawiają że odkładamy naukę języka na ‚potem’ i dopiero w okresie wakacji, przy nieco mniejszym obłożeniu i dłuższym dniu:) możemy sobie pozwolić na poświęcenie naszemu rozwojowi językowemu więcej uwagi. Wówczas warto zadać sobie pytanie czy bardziej zależy nam na języku ogólnym (General English) - stosowanym w codziennej komunikacji np. w trakcie zagranicznego wyjazdu czy może więcej korzyści przyniesie nam zainwestowanie w rozwój języka biznesowego (Business English), co przełoży się na wzrost naszych kompetencji językowych i jednocześnie podniesie naszą atrakcyjność oraz konkurencyjność na rynku pracy.
  • Przygotowanie do egzaminu. Jeżeli naszym celem jest realizacja ambitnego planu jakim jest uzyskanie certyfikatu językowego w celu wzbogacenia naszego CV, warto wykorzystać okres wakacji na doszlifowanie umiejętności językowych i poznanie technik i struktur pod kątem wybranego egzaminu ogólnego: FCE, CAE, CPE lub biznesowego: BEC, TOEIC czy LCCI.

2. Częstotliwość zajęć

Intensywność kursu należy dobrze przemyśleć i rozsądnie dostosować ilość zajęć do obowiązków zawodowych. Jeżeli w okresie wakacyjnym mamy możliwość poświęcenia nauce języka większej ilości czasu, zachęcamy do udziału w kursach intensywnych o zwiększonej częstotliwości od 2 do 4 razy w tygodniu, co z pewnością przełoży się na szybsze postępy w nauce. Jeżeli natomiast, nasz wakacyjny grafik nie pozwala nam na większą swobodę, zajecia 1 lub 2 razy w tygodniu będą optymalnym rozwiązaniem.  

Wiele osób uczęszczających na kursy semestralne w ciągu roku zastanawia się nad tym czy warto robić sobie wakacyjną przerwę w nauce czy też nie. Oczywiście, zgodnie z zasadą, że każdemu z nas należy się chwila wytchnienia, zachęcamy do udania się na wymarzony wypoczynek. Pamiętajmy jednak, że zbyt długa przerwa w nauce języka sprawia, że dość szybko zapominamy, to co już udało nam się opanować, a tym samym po powrocie do nauki po dwu lub trzymiesięcznym urlopie zauważymy, że nasz semestralny wysiłek poszedł na marne, czego z pewnością chcemy uniknąć.

3. Nauka w grupie, czy zajęcia indywidualne

Oczywiście oba warianty mają swoje wady i zalety. Jeżeli bardziej zależy nam na realizacji ściśle określonej tematyki lub konkretnie wskazanego przez nas zakresu materiału, a ponadto bardziej komfortowo i pewnie czujemy się w sytuacji spotkań w cztery oczy, z pewnością bardziej skorzystamy na zajęciach indywidualnych. Minusem takich zajęć jest zazwyaczaj wyższa cena w porównaniu do zajęć grupowych i brak możliwości konfrontacji z innymi, poza lektorem, użytkownikami języka.

Jeżeli zaś traktujemy kurs językowy jako okazję do udziału w dyskusjach, konfrontacji naszych postępów z innymi kursantami i nawiązywania nowych znajomości, trafnym wyborem będzie kurs grupowy, na którym dodatkową motywacją może być duch rywalizacji. Pamiętajmy jednak, że w przypadku nauki języka niezwykle istotny jest aktywny udział w zajęciach, możliwość wyrażania opinii i korygowania na bieżąco błędów językowych, co możliwe jest jedynie w niewielkich grupach liczących maksymalnie do 5 lub 6 uczestników. Często spotykamy się negatywnymi opiniami klientów, którzy zgłaszają się do nas z doświadczeniami wcześniejszego udziału w kursach językowych organizowanych przez szkoły, w których grupy liczyły od 10 do 12 kursantów, co w znaczny sposób utrudniało możliwość brania aktywnego udziału w lekcji, a tym samym obniżało efektywność nauki. Warto zatem przez zapisaniem się na kurs grupowy sprawdzić czy oferta zajęć w małej grupie nie jest jedynie obietnicą bez pokrycia.

Na koniec zobaczmy co może być motywacją do zapisania się na kurs językowy:)